Program Festivalul Ambasadelor

Editia 2015 "OPEN YOUR CULTURE"

Perioada expozitiei:
Marti, 1 Septembrie 2015, orele 10:00-20:00
Vineri, 4 Septembrie, orele 10:00-20:00

Adresa: Bucuresti, Bd.Unirii nr.22, sector 3. (5 min mers pe jos de la Piata Unirii)

Tari prezente in expozitia centrala: Africa de Sud, Armenia, China, El Salvador, Emiratele Arabe Unite, India, Indonezia, Irlanda, Japonia (prin ceremonii culturale), Malaezia, British Council-Marea Britanie, Maroc, Mexic, Rusia, Siria, Statele Unite ale Americii, Turkmenistan, Uruguay si Venezuela.

Expozitii internationale, urmand traseul "O calatorie in jurul lumii"

INTRAREA LIBERA



EXPOZITIA CENTRALA A ROMANIEI

- Cultura Cucuteni, leaganul civilizatiei europene, piesa centrala a expozitiei va fi un vas de ceramica pictata, faza A patrimoniu cultural, datand 3.500 i.Hr., gasita in localitatea Poduri, judetul Bacau, din colectia Muzeului Orasului Moinesti. Alte 3 lucrari de bronz masiv, de inspiratie Cucuteni, executate de artistul Giulian Dumitriu, denumite Twins Reality M, Twins Reality F si Nava.

- "Costumul taranesc, vesmant regal" ”, expozitie curatoriata de Iulia Gorneanu, cu sprijinul Muzeului National al Taranului Roman, colectionarului Teodoru Cristian, Ioanei Corduneanu, fondatoarea "Semne Cusute", si Marianei Nagy, muzeograf. Costumul taranesc a devenit vesmant regal gratie Reginei Maria a Romaniei. Din colectia Muzeului National al Taranului Roman au fost selectate piese asemanatoare celor purtate de Majestatea Sa in celebrele fotografii facute la Bran, Peles, Balcic... Sunt 12 costume din Muscel, Arges, Mehedinti si Vrancea, dintre care 11 sunt taranesti, iar unul a apartinut Reginei Maria a Romaniei. Expozitia este un omagiu adus "reginei inimilor noastre".

- LUMINU by Luminish, proiect ce apartine Asociatiei Ordinul Manufacturierilor, cu finantare Norway-Grants, instalatie-colaj cu piese decorative de obiecte de iluminat din hartie reciclata manual, un dialog intercultural despre hartie si rolul ei in lume. Luminish propune o incursiune in lumea corpurilor de iluminat: lampa cotidiana si lampa ritualica. Aceasta este realizata in premiera in lume prin tehnica mulajului cu hartie manuala, complet diferita de papier-mache.

- "Mari inovatori romani" - organizata de Institutul Cultural Roman, vizeaza celebrarea personalitatilor cu radacini romanesti, din diverse arii stiintifice si tehnice, a caror inspiratie a avut un impact notabil, asupra tarii si lumii, in ultimele doua secole. Pe 15 panouri cuprinzand text si grafica vor fi prezentate scurte biografii si principalele realizari ale unor inovatori romani importanti: Petrache Poenaru, Anghel Saligny, Victor Babes, Grigore Antipa, Emil Racovita, Aurel Vlaicu, Henri Coanda, Traian Vuia, George Emil Palade, Ion Cantacuzino, Ana Aslan, Gheorghe Titeica, Nicolae Constantin Paulescu, Spiru Haret si Gheorghe Marinescu. Expozitii itinerante de fotografie si artefacte, un volum ilustrat, prezentari multimedia vor fi integrate in acest demers menit sa omagieze, in perspectiva centenarului Marii Uniri, aceasta dimensiune importanta a creativitatii romanesti.

-Lansare Inventiei tehnologice revolutionare "Visionbot", detinuta de Ionut Budisteanu, 3 septembrie, orele 18:00.



Arta si cultura traditionala, obiceiuri de pe mapamond

CHINA- arta artizanala si instalatii - Expozitie de arta aplicata: demonstratie tehnica caligrafiei chinezesti, pictura chinezeasca, sigiliul chinezesc, sahul chinezesc, demonstratie de taiere a hartiei, calculatorul chinezesc si seturi de scris din China.
- Ceremonia Ceaiului in cultura chineza - 3 septembrie, orele 17:00

MAROC: Expozitie de costume traditionale apartinand modei feminine.

MEXIC- patrimoniu cultural: Expozitie statui antice cu figuri mayase si aztece.

INDONEZIA- obiecte decorative din Sumatra de Nord, cultura etniei Batak, tehnica Batik - expozitie pictura in tehnici traditionale, care expun subiecte cu teme mitologice si obiceiuri si simboluri culturale.

SIRIA- arta artizanala si elemente traditionale ale culturii arabe: obiecte culturale specifice zonei Damasc, cu decoratiuni mozaicate si arabescuri, sidef natural, argint, lemn si broderii, tablouri care surprind diverse peisaje si vestigii din Siria

JAPONIA si Centrul de Studii Romano-Japoneze "Angela Hondru": momente culturale din Țara Soarelui Rasare
- 2 Septembrie 17:00 - 18:30, moment japonez
- arta imbracarii: yukata si kimono, in prezentarea Laurei Karaman
- ceremonia ceaiului


EMIRATELE ARABE UNITE- obiceiuri si traditii din cultura celor sapte emirate -Instalatii culturale care surprind diverse momente casnice din viata locuitorilor: confectionarea vesmintelor, prepararea cafelei, a untului, zestrea caminului, momentul casatoriei etc.

TURKMENISTAN - arta confectionarii covoarelor, obiecte de artizanat din patrimoniul national.

EL SALVADOR - expozitie costum traditional cuplu.

AFRICA DE SUD - obiecte si elemente traditionale de artizanat, simboluri culturale.



Expozitie de Fotografie si Pictura Internationala

STATELE UNITE ALE AMERICII
- "Americana", 24/7, expozitie de fotografie

IRLANDA
- Expozitie culturala de comemorare a poetului irlandez de renume, WB Yeats.

MAREA BRITANIE SI BRITISH COUNCIL
- Expozitia aniversara a British Council (75 de ani de relatii culturale cu Romania), documente vechi, din arhiva British Council.

INDONEZIA
- "Wonderful Indonesia" - Expozitie de picturi si fotografii cu subiecte din viata, peisajele si cultura tarii arhipelag, fotografi Samot Hutagaol si Edison Manik

INDIA
- expozitie de sariuri, arta artizanala si pictura

NIGERIA
- Kingsley Nwabia Art: expozitie pictura africana care ilustreaza povesti si legende nigeriene

URUGUAY
- "Carnavalul din Uruguay", expozitie fotografie
- "Istoria cailor ferate din Uruguay", expozitie fotografie

VENEZUELA
- "Orhidee si peisaje din Venezuela" expozitie de pictura a artistei venezuelene Yasmina Moscovici

MALAEZIA - graffiti si street art
- Expozitie cu reproduceri dupa diverse lucrari murale ale unor artisti celebri de pe strazile Ipohului.

ARMENIA - fotografii si expozitie de arta aplicata
- Expozitie a fotografilor armeni: Mcrtici Baghdasarian si Hrant Jaghinyan
- harti vechi (in imagini) legate de istoria Armeniei si pagini din istoria Armeniei prin lucrarile grafice ale pictorilor italieni, instrumente muzicale si obiecte de decor traditionale.

CHINA
- expozitie de fotografie cu elemente culturale inedite din cultura chineza.

RUSIA
- expozitie de fotografie "Frumusetile Rusiei".

Perioada Proiectiilor de filme:
1 Septembrie - 4 Septembrie 2015, orele 12:30-22:00

Adresa: Bulevardul Magheru, Nr. 29

Tari prezente cu proiectii de filme: Armenia, China, Indonezia, Japonia, Marea Britanie, Organizatia Internationala pentru Migratie, Romania, Rusia, Siria, Spania, Statele Unite ale Americii, Uruguay, Venezuela, India.

INTRAREA LIBERA



1 septembrie

12:30 Romania- Nepotii lui Adam (documentar Cultura Cucuteni, regizor: Mihai Bauman, 2004, 20 min.) si Construite pentru a fi arse (documentar Cultura Cucuteni, regizor: Mihai Bauman, 2008, 37 min)

14:00 Japonia- ALWAYS - Sunset on Third Street (regizor: Takashi Yamazaki, sub. engleza, 2005, 142 min.)

17:00 Marea Britanie- Lucien Freud – Painted Life (documentar, sub. engleza, regia: Randall Wright, 2012, 90 min)

19:00 SUA- Urban Rez (documentar, regizori: Larry T. Pourier, Lisa D. Olken, 2013, sub. romana, 57 min.)

20:30 Uruguay- La Redota: Una Historia de Artigas (regizor: César Charlone, sub. engleza, 2011, 108 min).

2 septembrie

12:30 Romania- OIM- Orizont (documentar, regizor: Mihai Bauman, 40 de min.)

13:30- Romania- Transylvania Girl (regizor Sabin Dorohoi, produs: Pink Stripe Group, 2011, scurtmetraj- 15 min)

14:30 Japonia- Quartet! (regizor: Junichi Mimura, sub. engleza, 2012, 118 min)

17:00 Venezuela- Marul Albastru (regizor: Olegario Barrera, 2012, sub. romana, 92 min)

19:00 Rusia- "Calauza"(regizor: Andrei Tarkovskii, 1979, 163 min, sub. romana) lansare seriei "Filmele lui Andrei Tarkovskii pe DVD".

3 Septembrie

12:30 China- Earth and Fire - Chinese Porcelaine si Chinese Culture (documentare, sub. engleza, regizor: Ding Wei si Li Xin, 2009, 80 min)

14:30 India- Ek tha tiger (regizor: Kabir Khan, sub. engleza, 2012, 132 min)

17:30 Spania- Primos (regizor: SANCHEZ AREVALO, sub. engleza, 94 min, 2011)

19:30 Siria- Mariam (regizor: Basel Alkhatib, sub. engleza, 2013, 108 min)

4 Septembrie

12:30 Armenia – From Ararat to Europe (documentar, regizor: Arsen HAKOBYAN/Hayk Studio subtitrare engleza, 52 min)

14:00 SUA- The Other Shore (documentar, regizor: Timothy Wheeler, sub. romana , 2013, 95 min.)

16:00 Indonezia- Toilet Blues (regizor: Dirmawan Hatta, sub. engleza, 2012, 87 min.)

18:00 Marea Britanie- Jeremy Deller: erou de clasa mijlocie (regizor: Jack Cocker, sub. engleza, 2012, 60 min)

19:30 Uruguay- Mal dia para pescar (regizor: Alvaro Brechner, sub. engleza, 2009, 110 min.)

Perioada:
Vineri, 4 Septembrie - Sambata, 5 Septembrie 2015

Interval Orar Acces Public: 15:00-22:00

Adresa: Parcul Lumea Copiilor - Intrarea Palatul Copiilor

Tari prezente cu standuri si momente artistice: Africa de Sud, Algeria, Armenia, Azerbaidjan, Belgia Biroul de informare al Parlamentului European din Romania, China si Institutul Confucius, Cipru, Cuba, Delegatia Valonia-Bruxelles, El Salvador, Emiratele Arabe Unite, India si Centrul Cultural Rabindranath Tagore (Namaste India), Indonezia si Centrul Cultural Indonezian, Iordania, Irlanda, Japonia si Centrul de Studii Romano-Japoneze"Angela Hondru”, Malaezia, Marea Britanie si British Council, Maroc, Organizatia Internationala pentru Migratie, Pakistan, Palestina, Peru, Reprezentanţa Comisiei Europene, Romania, Rusia si Centrul Rus de Stiinta si Cultura, Siria, Spania, SUA, Tunisia, Turcia, Ungaria, Uruguay, Asia Fest.

INTRAREA LIBERA



Zona STANDURI AMBASADE: Periplu prin culturile lumii, obiecte de artizanat, arta traditionala, degustari culinare, ateliere interactive, diverse exponate si demonstratii din tari aflate in toate colturile lumii.

Zona SPECTACOL SCENA: peste 50 de artisti vor performa dansuri si cantece dupa un concept “World Music”, plimband spectatorii intr-o calatorie muzicala in jurul lumii. În program se vor regasi, alaturi de artisti ce reprezinta tara gazda, Romania, cantareti, dansatori si instrumentisti din diverse colturi ale lumii.

Zona GASTRONOMICA: Asociatia Culturala Euro Est Alternativ, organizatie cultural-gastronomica, recunoscuta la nivel mondial, va oferi publicului spectator o serie de demonstratii gastronomice spectaculoase cu degustari, specifice bucatariei traditionale romanesti. Totodata, va fi amenajata o zona unde publicul va putea urmari momente culinare organizate de personalul ambasadelor si va putea degusta produse de la restaurantele cu specific culinar international.

Zona ATELIERE si MESTESUGURI: Ateliere mestesugaresti care vor atrage atentia prin modul inedit/arhaic in care este prelucrata hartia manuala, prin tiparul si mulajele din hartie (Atelierul de Carte), si alte standuri care vor arata cum sunt tesute scoartele populare, laicerele si paretarele din lana vopite vegetal, sculptarea batelor ciobanesti, crearea mastilor populare si a figurinelor din ceramica, sculptarea obiectelor de mobilier taranesc, confectionarea diverselor bijuterii, ateliere de artizanat din diverse culturi.

Zona AMBASADA COPIILOR: jocuri interactive, teatru pentru cei mici, workshop-uri de limbi straine, ateliere creative de cunoastere a obiceiurilor si traditiilor tarilor participante.

Program SPECTACOLE ARTISTICE
4 Septembrie

Romania 17:00- 17:30 Ansamblul Doina al Casei de Cultura a Studentilor Bucuresti
- reprezentantii tuturor ambasadelor straine, vizitatorii standurilor nationale, publicul larg, vor urmari dansuri populare din Transilvania, precum si muzica vocala din Dobrogea si Oltenia. Spectacolul se va incheia cu o hora romaneasca.

Rusia 17:30- 18:30: Ansamblul rusilor-lipoveni din Romania (dans si cantec)
Interpretarea individuala a baletului rusesc de Ana Denis Condrat

Japonia 18:30- 19:00: Reprezentatie de Taiko, concert traditional de percutie

Peru 19:00-19:30- Sin Fronteras, muzica traditionala peruana

Irlanda 19:30- 20:30: Steysha School of Irish Dance & The Sorted Session cu dansuri si muzica irlandeze

Grecia 20:30-21:00 Ansamblul Ellas, muzica si dansuri traditionale grecesti

Indonezia - dansuri specifice:
- 4 septembrie: Tari Legong (Eka Dewi), Tari Tor-Tor (Tati, Mar, Erna), Tari Panji Semirang (Tati), Tari Bapang ( Ionut Cazacu), Tari Ondel-ondel (Tati)
- 5 septembrie: : Tari Yapong ( Tati, Mar, Gaya, Mara), Tari Jaipongan Bajidor (Tati), Tari Cendrawasih( Eka, Dewi), Tari Bapang (Ionut Cazacu), Tari Merak (Tati)

Africa de Sud 21:30-22:00- IKHAYA Band, concert jazz sud-african

5 Septembrie

Africa de Sud 17:00- Workshop de Percutie tobe africane sustinut de Mark Oostendorp

Rusia 17:00-17:30- Ansamblul rusilor-lipoveni din Romania (dans si cantec) - Interpretari ale romantei rusesti de Georgiana Maria Chirita

China 17:30-18:00- Institutul Confucius cu program artistic de muzica traditionala si arte martiale

Argentina: 5 septembrie 18:00-18:30 Tango Show "Luna Tango" - sustinut de Asociatia pentru Cultura si Tango. O parte din trupa de dans "Luna Tango" - un spectacol realizat de Asociatia pentru Cultura si Tango in parteneriat cu Academia de tango din Austria, Ambasada Argentinei la Bucuresti, Pianistul Narcotango - Mariano Castro si orchestra sa, Institutul Cervantes si Academia de Tango Argentinian din Romania. Un spectacol inedit cu muzica live-tango-teatru!

India: 5 septembrie 19:30-20:30- dansuri si muzica indiene din diverse zone: Sahaj Group si dans clasic indian - stilul Kathak (nordul Indiei) sustinut de Carmen Cotovanu Pesantez si Grupul Centrului de Arta "Euterpe". Recital vocal sustinut de Partha Ray.

Indonezia :
- 4 Septembrie: 21:00-21:30 - dansuri si recitaluri vocal- instrumentale din diverse zone ale Indoneziei: Tari Yapong, Tari Jaipongan, Tari Cendrawasih
- 5 Septembrie: 20:30-21:00 - dansuri si recitaluri vocal- instrumentale din diverse zone ale Indoneziei: Tari Pendet, Tari Tor-Tor, Tari Panji Semirang

Marea Britanie 21:30- 22:00- DJ Radio Selector muzica contemporana britanica - indie, grime, dubstep, folk, soul, electro and everything else in between!

21:45-22:00 Program final de Artificii organizat de EuroMerx

Perioada:
1 Septembrie - 6 Septembrie 2015

Adresa: Str. C.A.Rosetti, nr.2-4, sector 1

Tari prezente cu standuri si momente artistice: Coreea de Sud.

INTRAREA LIBERA



COREEA DE SUD- Hands of Korea: Hanbok, Bojaghi, Joomchi & Beyond
Vernisaj 1 septembrie, orele 17:00
Curator: Chunghie Lee, Jiyoung Chung
Co-curatori: Anna Maria Orban, Roxana Gibescu
Designer Hanbok: Young Im Na

Galeria Galateca gazduieste expozitia "Hands of Korea" intre 1-6 septembrie 2015. Vernisajul va avea loc marti, 1 septembrie, orele 17:00. Cu ocazia aniversarii a 25 de ani de la infiintarea relatiilor diplomatice Romano-Coreene, Ambasada Republicii Coreea la Bucuresti va organiza aceasta expozitie, in colaborare cu Forumul Bajaghi din Coreea, in cadrul primului "Festival al Ambasadelor 2015", care a fost lansat si organizat de Asociatia ESCU.

Expoziţia "Hands of Korea" reuneşte trei meşteşuguri autentice, unice şi rafinate din cultura coreeana: Bojaghi (o panza coreeana traditionala, care se realizeaza cu scopul de a impacheta, a proteja, a acoperi si a decora), Joomchi (o tehnica coreeana veche de 1000 de ani de fabricare a hartiei) şi Hanbok (tinuta tradiţionala a poporului coreean, este o traditie pretuita in societatea coreeana de peste 1.600 de ani), ce au supravieţuit trecerii timpului şi sunt in prezent foarte relevante pentru noile generaţii de artişti contemporani, artizani, curatori şi cercetatori. Lucrarile de arta incluse in aceasta expoziţie surprind conceptele şi tehnicile intrinseci dupa care funcţioneaza cele trei meşteşuguri şi sunt fie piese de patrimoniu din colecţii muzeale coreene sau internaţionale şi interpretari contemporane provocatoare realizate de 30 de artişti şi designeri coreeni excelenti

Mai multe despre expozitie:www.galateca.ro/expozitie-curenta.html